WEÖRES 100


PIM Weöres Sándor  100 kiállítás / 2013        interaktív installáció, adatvizualizáció, fizikai installáció, játék
Video itt.


A Petőfi Irodalmi Múzeum felkérésére a TechLab közreműködésében 11 interaktív installáció született. Modern interakciós technikák segítségével a látogatók maguk mozdíthatják meg a szavakat, koppinthatnak vagy fújhatnak ki verssorokat. Mindezzel a költő sziporkázó, játékos szelleméhez kerülhet közelebb a közönség. A kiállítás 2018-ig utazott hazai és határon túli városokba, mindenütt nagy sikert aratva.

Fogadófal

A kiállítótérbe érkező látogató előtt a szótár hirtelen megmozdul, és animációk sokaságával invitál a terembe. A kiállítás címadó versének szójátékai Weöres Sándor rajzstílusában elevenednek meg a fogadófalon. A “szólények” a terem felé repülnek, ugrándoznak, bukfenceznek, akárcsak a weöresi fantáziavilág jellemző figurái.

Utazások

A világtérképen nyomon követhető, hogy a korabeli korlátozások ellenére milyen sokfelé eljutott Weöres Sándor. A megjelölt városokhoz kapcsolódó képek, versek és dokumentumok felidézik az egyes utazások élményeit és hangulatát.

 

 

Keresztöltés

Ez a Weöres-vers csupán 16 szóból áll, 4×4-es rácsszerű elrendezésben, írásjelek nélkül. A címe is arra buzdít, hogy nem kell sorról-sorra haladnunk az olvasás során. Az installáció célja, hogy a keresztszemes hímzés technikájához hasonlóan szóról-szóra öltögetve minél több értelmes olvasatot találjunk. A látogatók által versnek tartott szóláncokból egy folyamatosan bővülő hímzés mintagyűjtemény jön létre.

 

Verstapintó

Milyen érzés lenne egy verset kézbe venni? Speciális technikával a költeményeket térbeli objektumokká alakítottuk, és 3D nyomtatóval kinyomtattuk. A hengertestek felületén a rövid és hosszú, puha és szúrós kitüremkedések a versek ritmusát és hangrendiségét teszik tapinthatóvá.

 

 

Verskoppintó

Weöres Sándor költészetéről legtöbbünknek a versek zeneisége jut eszébe. A Verskoppintó szórakoztató módon vezet be a szövegek ritmikai világába: a képernyőn megjelenő versek ritmusát kell lekopognunk. Korosztálytól függetlenül érdemes kipróbálni! Ha sikerül, a következő vers biztosan nehezebb lesz…

 

Gyümölcsversek

A gyümölcsöket kezünkbe véve meghallgathatjuk, miről mesélnek. Az almák, a galagonya és a szőlő mind egy-egy ismert vagy kevésbé ismert mondókát vagy verset tartogatnak.

 

 

Versrajz

A látogató kipróbálhatja, hogy milyen érzés lehet, amikor versek áramlanak ki a költők tollából. Rajzolhatunk, kísérletezhetünk, szabadon létrehozhatunk új verssorokat! Mialatt a vonalakat kanyarítjuk, halljuk is a verseket, éppen onnan, ahol a sorok rajzolásában tartunk. Az installáció nyomán saját alkotásunkon keresztül fedezhetjük fel az írás élményét, nehézségeit és lehetőségeit.

 

Gondolatfújás

A látogató belélegezheti, majd kifújhatja a költő gondolatait. Minden egyes fújással újabb és újabb versrészletek jelennek meg a vásznon. Az installáció a gondolatok szépségét és illékonyságát teszi láthatóvá.

 

 

Versfoltozó

Weöres Sándor állatversei életre keltek. Ebben az interaktív játékban a betűk megelevenednek, a fényt a tenyerünkbe vehetjük. Keressük meg, kapjuk el és tegyük a helyére az elkóborolt szavakat!

 

 

Galaxis

A képernyőn Weöres költészetének univerzumát reprezentáló 80 verset látunk interaktív adatvizualizációban. A látogató galaxisszerű elrendezésben hasonlíthatja össze egymással a verseket különböző szempontok alapján, mint például a költemények tematikája, a versbeli beszélő és a megszólított viszonya, a költemény térszerkezete vagy metrikája. Minden egyes szempontváltáskor a galaxis átrendeződik.  Az installáció segítségével új versekre, összefüggésekre bukkanhatunk, de nyomon követhetjük egy-egy kiválasztott vers mozgását is. A versek teljes szövege olvasható is a képernyőn.

Versfal

Fedezzük fel együtt, milyen versekkel ajándékozta meg Weöres Sándor feleségét, Károlyi Amyt! A költő színes rajzai mögé rejtett versek a látogatók mozgására hallhatóvá válnak

 

 

 

 

 

Alkotók:
Fogadófal: Sárosi Róbert, Orosz Judit, Debreczeni Zoltán, Utazások: Karasz Dániel, Samu Bence, Hegyi Katalin, Verstapintó: Sárosi Róbert, Verskoppintó: Sárosi Róbert, Imre Gábor, Versfal: Nagy ÁgostonKeresztöltés: Ruttkay Zsófia, Gondolatfújás: Samu Bence, Versrajz: Nagy Ágoston, Versfoltozás: Samu Bence, Gyümölcsversek: Nagy Ágoston, Keresztúry Kata, Bálint Sára, Galaxis: Cziner Máté, Szűcs Krisztina, Ruttkay Zsófia, Bartal Mária,

Irodalmi szakértő: Bartal Mária Projekt vezető: Ruttkay Zsófia

Médiamegjelenések:
Litera.hu – 2013. június 11., Nyelv és Tudomány – 2013. június 12., Könyvesbolg – 2013. június 15., OrientPress – 2013. június 17., MTV Híradó (videó) – 2013. június 18., Múlt-kor – 2013. június 18., prea.hu – 2013. június 18., kormány.hu (MTI) – 2013. június 19., Cultura.hu – 2013. június 20., MR1-Kossuth Rádió – Belépő (videó) – 2013. június 21.

Kemény István kiállításmegnyitó beszéde, elhangzott 2013. június 18-án (Litera.hu – 2013. június 22.), Népszabadság – 2013. július 5., Népszabadság – 2013. július 8., Index – 2013. július 11., fidelio – interjú Balatoni Mónikával – 2013. augusztus 1., Irodlami Jelen – Játékterem a Weöres-galaxisban – 2013. augusztus 10., Civil Rádió – Színpad-kép – 2013. szeptember 7.

„tánc volnék, mely önmagát lejti” – Konferencia Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából – 2013. szeptember 17-18., Magyar Múzeumok – Interactive Poetry – Ruttkay Zsófia írása a stockholmi 7. NODEM konferenciáról – 2014. január 29., Könyvesbolg – Gép, játék, költészet – 2014. január 31., Magyar Nemzeti Digitális Archívum – Ösvények a múzeumi digitalizációban 1. – 2014. március 28., Népszabadság – 2014. szeptember 13.