A SZOMBAT KÖSZÖNTÉSE


Néprajzi Múzeum Kő kövön kiállítás / 2014                                                                             fizikai installáció, vetítés
video itt.


A “Kő kövön” című időszaki kiállítás a magyarországi vidéki zsidóság mindennapjait mutatja be. A Néprajzi Múzeum kiállítóterének közepén egy fehér asztal áll, körötte 6 szék invitálja a látogatókat a leülésre. Az interaktív installáció a vendégvárás gesztusával az eszmecsere,  a  megismerés lehetőségére is felhívás.  Az asztalra vetülő szöveg arra ösztönöz, foglaljunk helyet, legyünk résztvevői egy bensőséges eseménynek. Ha legalább hárman ülnek az asztal körül, az azon megjelenő rövid, infografika-szerű animációk a szombat eljövetelének otthoni rítusait mesélik el. A látogatók egy öttagú család és vendégük esti ünnepét ismerhetik meg.

A stilizált rajzok a gyertyagyújtástól az áldásokon át a vacsoráig mutatják be a hagyományos tárgyakat, kellékeket, cselekvéseket. Az este folyamán elhangzó különleges szépségű szövegek részletei magyar és angol nyelven is megjelennek az asztalon. A vetítés azonban csak akkor indul, ha legalább három látogató helyet foglal körülötte.

Ezzel a gesztussal a múzeumba egyedül érkezők számára is lehetővé válik a közös asztal által nyújtott élmény és az ősi tradíció megtapasztalása. Az installáció által megalapozott szituáció kooperációra és közös élmények alakítására ösztönöz. A digitális muzeológia korszerű nyelve remélhetőleg a fiatal korosztály számára is vonzó módon közvetíti a hagyományos zsidó kultúra e fontos részét.

Az alkotók szakítottak a múzeumi információmegjelenítés hagyományos módjaival azáltal, hogy magát az asztalt és az ott elhelyezett igazi tányérokat használták vetítési felületként, kombinálva a valósat a virtuálissal. A kihelyezett tányérok között indázva kúsznak szövegek, jelennek meg a látogató asztalnál betöltött szerepét jelző névjegyek, borral telnek meg poharak – mintegy igazi vacsora résztvevőivé avatva az információs film nézőit.  A közösségi élményt egyrészt az elrendezés intimitása adja: egyszerre legfeljebb hatan, egy közös asztal köré ülve, a vetítés során egymást is látva, egymással szót váltva nézhetik meg az animációt. Másrészt az együttes jelenlét elengedhetetlen: ha nincsenek elegen az asztal körül, vagy menet közben felállnak a vacsorától, akkor a rituálé is leáll.

A látogatók mozgását az asztal fölött elrejtett kinect kamera figyeli, majd a számítógépes program a résztvevők helye és létszáma szerint vezérli a vetítést.

Koncepció, programozás: Nagy Ágoston és Samu Bence Grafika, animáció: Huszár Dániel Szövegek: Sedlmayr Krisztina Dramaturgia: Bata Tímea, Sedlmayr Krisztina Projektvezető: Ruttkay Zsófia