DIGITÁLIS KURÁTOR

A digitális kurátor a (hagyományos) múzeumi és az informatikai világ szereplői között mediál, segíti a kiállítási üzenetek vagy a múzeumi célok és technológiai lehetőségek párosítását, valamint  a tervezésben és megvalósításban érdekelt  sokféle szereplő közötti párbeszédet. A különböző médiumok és analóg és digitális kommunikációs felületek átfogó kezelésével segíti a sokrétű, transzmediális és költséghatékony megoldásokat, valamint az egyes időszaki célokon túl az intézmény digitális stratégiájának a kidolgozását.

A digitális kurátor legfőbb partnere egy-egy kiállítás rendezése kapcsán annak kurátora, de mind egy-egy projekt során, mind az intézmény hosszabb távú terveit tekintve együttműködik tudományos kutatóval, restaurátorral, marketingessel, múzeumpedagógussal, helyi informatikussal, állománykezelőkkel, valamint intézményi felső vezetőkkel.

A digitális kurátor jól ismeri a kurrens digitális technológiákat, trendeket és a piaci szereplőket is, de tevékenysége független az egyes szolgáltatók, cégek érdekeitől.  Előfordulhat az is, hogy a digitális kurátor lebeszéli a múzeumi partnert egy-egy – vagy bármely – digitális technológia használatáról, mivel a kitűzött célt más, analóg módon hatékonyabban lehet szolgálni.

A konkrét projekteken túl az érzékenyítés, a tudományos eredmények megosztása  és a különböző formában történő szakmai képzés is fontos tevékenységi köre.

A digitális technológiák sokféle múzeumi szerepéről, eddigi munkáiról, és tapasztalatairól beszél  a múzeumcafé 61, 2017/5. számában megjelent interjúban a dimu.hu oldal létrehozója, Ruttkay Zsófia, digitális kurátor.